تبلیغات
سر فصلی از مهندسی شیمی - آز حفاری
 
صفحه نخست       تماس با مدیر       پست الکترونیک      RSS       ATOM
سر فصلی از مهندسی شیمی
 

تاریخچه

زمین شناسان پس از طالعات مختلف زمین شناسی و انجام ازمایشهای متفاوت روی نمونه های سنگ های رسوبی و كاررهایی نظیر لرزه نگارری به احتمال وجود نفت گیر حاوی نفت یا گاز در یك محل پی فبرند كه تائید آنها پس از حفاری امكان پذیر است . سپس  با توجه به موقعیت محل و بررسی تمام جوانب حفاری در آن منطقه آغاز می شود .

معمولاً چاه هایی كه قبل از تثبیت وجود نفت یا گاز حفر می گردند به چاه هایی اكتشافی (Exploration wexus) معروفند  در مناطق شناخته شده چاه اكتشافی به دنبال هدف به خصوص نیز ممكن است حفر گردد . حفاری چاه های اكتشافی معمولاً با دقت بیشتری نسبت به حفر یك چاه در محل شناخته شده صورت می یگرد و خود دلایل بسیار دارد كه مهم ترین آن ناشناخته بودن وضع لایه های زیر زمینی در حوضه جدید می باشد . در حین حفر این نمونه چاه ها و حتی پس از اتمام حفاری سعی می گردد كه تا حد امكان اطلاعات دقیق تری كسب گردد چرا كه فعالیت های بعدی در این حوزه ها وابسته به این اطلاعات می باشد . پس از كسب اطلاعات و به نتیجه رساندن حفاریهای اولیه  و... است مشخص كردن محدوده مخزن نفتی و بررسی بیش تر روی لایه های زیر زمینی حوضه جدید چاه های توصیفی (delineation wells) در محل های محاسبه شده حفره می گردند .

سپس با توجه به وسعت میدان نفتی و پیش بینی حجم مورد بهره برداری حفر چاه های توسعه ای (derelopment weus) شروع می شود .

در حال حاضر اكثر عملیات حفاری  با مته (drilling bit) صورت می گیرد و قطعات جدا شده از لایه ها در تماس مته توسط سیاسی كه در چاه به گردش در می آید داز چاه خارج می گردند .

با مشخص كردن ، حل برای حفاری ،دكل حفاری (drilling rig) با تمامی تجهیزات اعم از پمپ ها )لوله های حفاری و غیره به آن انتقال داده می شوند . دكل و وسایل به طور مناسب از مول تعبیه وسپس حفاری آغاز می گردد .

در ابتدای حفاری از مته های بزرگتر (معمولاً با قطر بیش از 18 اینچ ) استفاده می شود . به مرور كه به عمق چاه افزوده می گردد . با در نظر گرفتن وضع چاه از مته های با اندازه كوچكتر نیز استفاده می شود (حتی به كوچكی اینچ ) جهت انجام عمل حفاری مته به انتهای لوله حفاری (drill pipe) بسته شده و تحت فشار به دوران در می آید . این فشار و دوران باعث می شود كه سنگ های موجود در زیر مته خرد و كنده  شوند . ذرات كنده شده توسط گل حفاری (crillibng mud) است به خارج از چاه آورده می شود . كاربرد گل حفاری فقط به این مورد خاص محدود نبوده بلكه در سرد كردن خود مته و نیز كنترل فشار چاه نقش عمده ای دارد همچنین در نگه داشتن دیواره چاه بی تاثیر نیست .

(لازم به ذكر است كه عملیات های انجام شده مراحل پیچیده تری دارد كه ما كلی می نویسیم و در ردس حفاری گسترده تر توضیح داده شده )

هم زمان با ادامه حفاری ، روی دیواره چاه پوشش فلزی (casing) تعبیه می گردد .باری انجام آن لازم است كه عملی حفاری به طور موقت قطع پوشش مورد نظر كار گذاشته شود و سپس حفاری ادامه یابد . پشت این لوله پوششی سیمان نیز پمپ می گردد .

لازم به ذكر است كه انجام عمل حفاری با دقت و احتیاط و در حضور شیرهای ایمنی
، به ویژه فوران گیر (b.o.p)   صورت می پذیرد . گاهی قسمت تولیدی چاه با در نظر گرفتن موقعیت محل بدون پوشش فلزی (open hole) تكمیل می گردد .

بازدید كلی ما از شركت ملی حفاری شركت نمودار گیری دكل 63 فتح اهواز می باشد . كه در شركت ملی حفاری در ابتدا به ساكن كارگاهی ابن شركت رفتیم كه با تجیزات و ادوات حفاری را دیدیم.

از قبیل انواع مته ها،فوران گیرها ،b.o.p و تماشای كامپیوتری نحوه حفاری و ثبت و قطع وقایع كه توسط استاد راهنما توضیح داده می شد .

و سپس بازدید از دكل قدیمی كه البته این دكل ها به عنوان دكل تعمیراتی استفاده می شوند و كه الان به صورت دكل آزمایشگاهی استفاده می شود . كه در صفحات بعدی در مورد سیستم و بت تجهیزات و عملیات حفاری توضیح بیشتری می دهیم .

بعد از بازدید از این كارگاه به واحد انبار و نگهداری این شركت رفتیم كه مهندسین این شركت در مورد حفاری انحرافی توضیحاتی را به ما داده است .

وقتی بنا به هر دلیلی حفره چاه از مسیر عمودی خارج گردد و به آن حفاری انحرافی گفته میشود . حفاری چاه هایی انحرافی به صورت كنترل شده از دید باز در كشورهای مختلف جهان به كار گرفته شده است .

در یاران هم از سال 1345 پس از حریق چاه 306 مسجدسلیمان و با استفاده از دو چاه جانشین 308 و(A) 308 حفاری انحرافی با موفقیت صورت پذیرفت . سرانجام با حفر این چاههای انحرافی ،چاه 306 درسال 1346 به طور كامل مهار گردید .

كاربرد حفاری انحرافی

1)حفاری چندین حلقه چاه روی یك سكوی دریایی

2) حفاری انحرافی از خشكی به خشكی و خشكی به دریا

3) حفاری انحرافی زیر مناطق مسكونی ،فرودگاه فرودخانه و ارتفاعات

4)دست یابی به نفت گیرهای چینه ای (حفاری گسل )

5) عبور از كنار مانده های درون چاه

6) حفاری گنبدهای نمكی

7) چاه كمكی جهت خاموش كردن چاه  های فوران كرده

8) حفاری چندین حلقه چاه اكتشافی از یك حفره چاه

9) عبور از چندین لایه از یك حفره چاه

بعد از این قسمت به سراغ قسمت نمودار گیری (loging) رفتیم كه مختصری در مورد تاریخچه نمودار گیری به ما داده شده و انواع نمودارها :

اولین نمودار الكتریكی در سال 1306 در یكی از چاه هایی میدان نفتی pechelbronn) در Alsace از استانهای شمال غربی فرانسه ثبت شده و تنها شامل یك نمودار مقاومت مخصوص الكتریكی بود و برای ثبت آن از روش station استفاده گردید . با این روش دستگاه اندازه گیری كه سونز نامیده می شود ،در مقابل لایه های مورد نظر در چاه توقف می كرد و مقاومت اندازه گیری شده نیز به دست رسم می شد .

بعد از ان در سال 1308 اولین نمودارهای مقاومت مخصوص برای مقاصد اقتصادی در نزوئلا ایالات متحده آمریكا و روسیه مورد استفاده قرار گرفت .

كه با توجه به فواید این نمودار ها صنایع نفت به پیشرفت بیشتری رسیده است كه بعضی از این نمودار ها را نام می بریم .

1-نمودارهای عملیات حفاری

الف-نمودارهای گل نگاری

ب-اندازه گیری در حین حفاری

2-بررسی مغزه

3-نمودارهای چاه پیمایی

الف-نمودارهای الكتریكی

ب-نمودارهای صوتی

ج-نمودارهای رادیواكتیو

د-نمودارهای الكترومغناطیسی

و در مرحله اخر بازدید از دكل 63 فتح اهواز بود .

كه این دكل در حین حفاری بود .

كه در اینجا مختصری در مورد سیستم ثبت تجهیزات و عملیات حفاری توضیح می دهیم .

امروزه در بیش تر دستگاه های حفاری ،سیستم ابزار دقیق (instrument) یك قسمت كلیدی محسوب می شود .ممكن است فقط یك وزن نمای (weight-indicator) ساده باشد یا شامل قسمت های گوناگونی از قبیل حجم نگار مخزن گل (mud-level-recorder) وزن نگار گل mud density recorder  گشتار رنگار و گشتاور نما و وسایل نمودار گیری برای ثبت مرتب كارهای انجام شده در دستگاه حفاری مخصوصاً عمق حفاری شده باشد .

واحد نمودار گیری گل (mud logging unit) كه معمولاً از طرف شركت خدماتی گل تامین می شود هر گونه اثری از گاز یا نفت را در سیال گردشی نشان می دهد .

تجهیزات كمكی

علاوه بر مجموعه تجهیزات اصلی دستگاه حفاری تعداد زیادی تجهیزات كمكی برای انجام كار لازم است . بعضی از این تجهیزات كمكی مولدهای برق، كمپرسورهای هوا و تسهیلات ذخیره گل می باشند .

ژنراتور های برق

دستگاههای مدرن حفاری دورانی به ژنراتورهای برق متناوب مجهز می باشند كه تقریباً همیشه با قدرت دیزلی كار می كنند . اكثر این ژنراتور ظرفیتی بین 100 تا500 كیلو وات دارند با وجود این بعضی مواقع واحدهای بزرگتری نیز نصب می شوند . به طور كلی توان ژنراتور ها طوری انتخاب می شود كه یك واحد ان به تنهایی كلیه انرژی مورد نیاز دستگاه حفاری را تامین كند كه البته این شامل توان مورد نیاز سیستم با لابری پمپ كردن و دوران نمی باشد . از برق جریان متناوب برای روشنایی موتورهای الك لرزان همزن های مخازن گل ،پمپ های گریز از مركز ابزار دقیق دستگاه حفاری پروانه های خنك كننده موتور ها و تهویه هوای كاروان های سرچاه استفاده می شود.

 

 

 

كمپرسورهای هوا

در دستگاه های حفاری مكانیكی معمولاً یك كمپرسور كوچك روی compoand موتور نصب شده تا هوای مورد نیاز كنترل كننده های هوایی و كلاج ها را تامین كند . كمپرسور هوا دارای یك مخزن ذخره برای هوای متراكم می باشد .

دستگاه های حفای دیزلی –الكتریكی معمولاً یك كمپرسور برقی دارند كه هوای پر فشار مورد نیاز كنترل كننده های هوایی و سایر موارد از قبیل راه اندازی (روشن كردن ) موتورهای اصلی و كاراندازی بالابرهای هوایی لوله گیرهای هوایی پمپ های هوایی انبار فوران گیرها ،چاه های آب ،ابزاری كه با هوا كار می كنند و مانند آن اه را تامین می كند

 

تجهیزات ذخیره گل

در یك دستگاه بزرگ حفاری سیستم كامل گل تنها منحصر به مخازن ته نشینی نمی باشد و بلكه شامل مخازن ورودی (suction tank) نیز می باشد كه پمپ به آن متصل
می گردد . هم چنین در اكثر موارد دارای حوضچه گل (resevvepit) می باشد كه در حین حفارری گل های اضافی و كنده ها در آن ریخته و جمع می شود .

در بیش تر دستگاه های حفاری چندین انبار و مخزن برای نگهداری مواد خشك یا مایع گل حفاری وجود دارد كه به هنگام ضرورت می توان از آن استفاده كرد . سیلوهای مواد خشك گل مخزن مواد نفتی و پمپ های گریز از مركز برای مخلوط كردن گل از ضروریات سیستم گل می باشند . به ویژه اگر یك دستگاه حفاری در ناحیه دور افتاده ای باشد نیاز به انبار های كافی برای ذخیره مواد خشك گل حفاری دارد . این مواد همیشه در سر چاه موجود می باشد . برای حفاظت كیسه های مواد گل و مواد شیمیایی از هوای نامناسب معمولاً آن ها رازیر یك پوشش چادر نگهداری می كنند .

در دكل 63 فتح كه در عمق 3750 متری در حین حفاری بود از گل امولسیونی استفاده می شد .

كه تركیب عمده آن گازوئیل بود .

مته آن از نوع p.d.c بود . هدف برداشت از سازند بتگستان بود .

گل طبیعی چه نوع گلی است ؟

معمولاً حفاری با آب معمولی شروع می شود و کم کم مواد جامد یکه بوسیله مته حفر می شوند به آن اضافه شده و باعث افزایش گرانروی اب می گردند . بطور کلی به مخلوط آب و ذرات خاک حفر شده اصطلاحاً گل طبیعی یا Natural Mud گویند .

فشار هیدرستاتیک :

فشاریست که بوسیله مایع گل حفاری ( گل ) بر تمام نقاط داخلی سوراخ چاه اعمال می شود و مانع ورود آب با گاز از طبقات بداخل سوراخ چاه می شود و بخوبی قادر خواهد بود که فشار ناشی از طبقات زمین را خنثی نماید برای محاسبه این فشار بطریقه زیر عمل می نمایند .

00695/0 × عمق بفوت × وزن بر حسب ( PCF ) = فشار هیدرستاتیک (PSI )

052/0 × عمق بفوت × وزن بر حسب (PPG ) = فشار هیدرستاتیک (      )

زمان لازم برای بازگشت گل از ته چاه به سطح زمین چنین محاسبه می شود :

    (D.D.P + ظرفیت drill pipe ) _ حجم گل در سوراخ چاه = زمان بر حسب دقیقه                                

               بازدهی پمپ بر حسب بشکه در دقیقه

D.D.P.               = Displacement Drill Pipe 

زمان لازم برای رفت و برگشت کامل گل در چاه :

             حجم تمام گل در سیستم = زمان لازم برای یک گردش کامل گل در چاه ( دقیقه )

         بازدهی پمپ ( بشکه در دقیقه )

چگونگی افزایش و کاهش وزن کل

         پوند بر گالن (PPG ) یا پوند بر فوت مکعب (PCF ) = وزن مخصوص

          33/8            4/62

وزن مخصوص یا وزن ( وزن (PPG ) یا وزن (PCF ) = ضریب وزن

     31/2        24/19        144

افزایش وزن گل بوسیله باریت

پوند باریت مورد نیاز برای هر بشکه = ( وزن اولیه – وزن مورد نظر ) 1470

                                               وزن مورد نظر - 262

کاهش وزن گل

(وزن موزد نیاز – وزن اولیه گل ) حجم اولیه گل بر حسب بشکه = مقدار آب مورد نیاز بر حسب  بشکه                        4/62 – وزن مورد نیاز

تذکر : واحد وزن در دو فرمول بر حسب پوند بر فوت مکعب می باشد .

افزایش حجم گل :

باریت مصرفی بر حسب پوند = افزایش حجم بر حسب بشکه ( بوسیله باریت )

           1470

خاک رس مصرفی بر حسب پوند  = افزایش حجم بر حسب بشکه (بوسیله بنتونایت یا خاک رس نمکی )

                   870

افزایش وزن گل بوسیله سنگ آهک (Limestone )

   (وزن اولیه – وزن مورد نیاز )  940  = پوند سنگ آهک مورد نیاز برای هر بشکه

      وزن مورد نیاز – 48/168              

چگونگی محاسبه گل در حوضچه های مختلف

1- حوضچه استوانه ای

1396/0 × عمق به فوت × ( قطر استوانه بر حسب فوت ) = حجم بر حسب بشکه

2- حوضچه مربع مستطیلی

( فوت ) عمق × عرض × طول = حجم بر حسب بشکه

         6/5                      یا

178/0× (فوت) عمق ×طول ×عرض= حجم بر حسب بشکه

3- حوضچه ذوذنقه ای

( فوت ) عمق × عرض × طول متوسط = حجم بر حسب بشکه

          6/5

         قاعده تحتانی + قاعده فوقانی = طول متوسط

             2

خواص فیزیکی گلهای حفاری

1- وزن گل: وزن گل با فشار سازند هائیکه در انها حفاری می شود نسبت مستقیم دارد . از این نظر در هر طبقه ای از زمین با وزن معینی حفاری می شود مثلاً در طبقات گچساران که فشار طبقاتی آن فوق العاده زیاد است وزن گل حفاری گاهی از 155 پوند بر فوت مکعب تجاوز می کند.

بهر حال وزن گل یکی از خواص مهمی است که همیشه مورد توجه گل شناسیها قرار دارد زیرا در موقع حفاری از روی تغییرات وزن گل می توان به عوامل فوران پی برد .

وزن گل معمولاً بر حسب پوند بر فوت مکعب (pcf ) – پوند بر گالن (PPG ) یا پوند بر اینچ مربع بر 100 فوت عمق (1000/PSI ) گزارش می شود . ضمناً برای اندازه گیری آن از وسیله ای بنام ترازوی گل (MUD BALANCE ) استفاده می شود .

2- ویسکوزیته یا گرانروی : مشاهدات معمولی نشان می دهد که مایعات هنگام جاری شدن از قشرهای متعددی که در روی هم میلغزند تشکیل یافته اند ، مانند لوله های متحدالمحوری که داخل یکدیگر قرار دارند و هر کدام دارای حرکت افقی می باشند . قشر خارجی دارای سرعت بسیار کم و هر چه بداخل پیش برویم سرعت قشرها زیاد می شود و در محور قشرها ، مایع دارای حداکثر سرعت جاری شدن است ، این قشرها با هم اصطکاک دارند و این قوه اصطکاک را گرانروی مایع می گویند . بعبارت دیگر گرانروی عبارت از : قوه ای است که با جاری شدن مایع مخالفت می کند و هر چه گرانروی یک مایع زیادتر باشد سرعت جاری شدن آن کمتر است . بطور کلی باید گفت که گرانروی یکی از عوامل مهم فیزیکی گل می باشد که دائماً در حال تغییر است و باید مراقبتهای لازم از ان بعمل آورد .

تعریف گرانروی

گرانروی هر مایع عبارت از نیروئی اغست که بیک سانتی متر مربع از قشر روئی مایع وارد کنیم تا سرعت جاری شدن ان نسبت به قشر زیری یک سانتی متر در ثانیه بیشتر شود . ( واحد اندازه گیری گرانروی پوآز است )

برای اندازه گیری گرانروی از قیف مخصوصی بنام قیف مارش یا از دستگاهی بنام ویسکومتر الکتریکی استفاده می شود در اینجا به بررسی انواع گرانروی که بوسیله ویسکومتر اندازه گیری می شود می پردازیم .

الف – دور 600 ویسکومتر (FANN 600 ) که بر حسب دور در دقیقه اندازه گیری می شود .

ب- دور 300 ویسکومتر (FANN 300 ) که بر حسب دور در دقیقه اندازه گیری می شود .

اعدادیکه از خواندن دور 300 و600 ویسکومتر بدست میایند گویای مقدار و چگونگی نیروی الکتروشیمیایی و نیروی اصطکاک بین ذرات گل می باشند .

ج- گرانروی ظاهری

برای اندازه گیری گرانروی ظاهری گلهای حفاری ممکن است از قیف مارش یا از ویسکومتر الکتریکی استفاده شود . در صورت استفاده از ویسکومتر می توان آن را بطریق زیر حساب کرد :

                     گرانروی ظاهری = دور 600 ویسکومتر

                                  2

این گرانروی بر حسب سانتی پویز گزارش می شود ولی در صورتیکه از قیف مارش استفاده شود بر حسب کوارت در ثانیه خواهد بود . ( میلی لیتر 946= کوارت ).

4- گرانروی پلاستیکی

بطوریکه اشاره شد برای بدست آوردن پلاستیک ویسکوزیتی می توان از رابطه ( دور 300 منهای دور 600 ) بدست آورد و برای بیشتر توجیه کردن مطلب به بررسی آن می پردازیم .

این نوع گرانروی که بر حسب سانتی پویز گزارش می شود بما نشان می دهد که مقدار سطوح مواد جامد موجود در گل چقدر است بدین معنی که اگر مقدار آن زیاد باشد نشانه تقسیم شدن ذرات مواد جامد به ذرات کوچکتر که در نتیجه سطوح بیشتری تولید می گردد یا به عبارت دیگر پلاستیک ویسکوزیتی نماینگر سطوح ذرات جامد موجود در گل می باشند ، و با غلظت مواد جامد گل نسبت مستقیم دارد .

بطور کلی می توان گفت که این نوع گرانروی یکنوع مقاومت در مقابل جریان که بوسیله اصطکاک میکانیکی صورت می گیرد که این نیروی اصطکاک ممکن است :

1- بین مواد جامد موجود در گل

2- بین مواد جامد و مایع اطراف آنها – اتفاق بیافتد

پس گلهائی که مقدار درصد مواد جامد آنها زیاد باشد بهمان نسبت نیروی اصطکاک بین ذرات آنها بیشتر می شود و در نتیجه پلاستیک ویسکوزیتی و حتی گرانروی ظاهری نیز بهمراه آن افزایش پیدا خواهد کرد .

3- نقطه واروی یا نقطه لهیدگی

عبارتست از نیروی الکتروشیمیایی موجود در بین ذرات مواد جامد می باشد و این نیروها در نتیجه شارژهای الکتریکی منفی یا مثبت که در نزدیک یا روی سطوح ذرات پراکنده در مایع بوجود می‌آیند.

قدرت این نیروها تابعی است از :

1- نوع مواد جامد و شارژهای الکتریکی سطوح انها

2- مقدار مواد جامد و غلظت یونی و یا نمک های موجود در فاز مایع گلهای حفاری می باشد .

نقطه واروی مایعات چنین حساب می شود :

نقطه واروی = ( FANN  300 ) دور 300 – گرانروی پلاستیکی

4- ژل اولیه و ثانویه

عبارتست از اندازه نیروی الکرتوشیمیائی موجود در بین ذرات جامد با جامد – جامد با مایع و یا جامد با مواد شیمیائی در شرایطی که گل در حال سکون می باشد . ژۀ اولیه را پس از 10 ثانیه ولی ژل ثانویه را پس از 10 دقیقه اندازه گیری می کنند و بر حسب پوند / 100 فوت مربع گزارش می شود .

 

 

 

5- آب از دست دادگی گل

تا هنگامیکه گل در چاه وجود دارد چه در حال سکون و چه در حال حرکت ، مقداری از مایع درون گل بسوی طبقات زمین مهاجرت می کند ، بنابراین گلی خوبست که بتواند یک کیک نازک و غیر قابل نفوذ بر دیواره چاه باقی بگذارد تا از این مهاجرت جلوگیری نماید .

در اینجا به بررسی انواع (FILTRATION ) می پردازیم :

1- نوع ساکن یا استاتیک : در این حالت گل ساکن است و هیچ حرکتی در آن دیده نمی شود که این مسئله خود باعث افزایش قطر کیک و کاهش عصاره گل می گردد .

2- نوع متحرک یا دینامیک : در این نوع بطور کلی سیستم گل در حال گردش است و قطر کیک در اثر حرکت گل قادر نیست افزایش یابد در این موقعیت عصاره گل بستگی به ضخیم یا نازک بودن کیک دارد.

آنچه مسلم است عصاره گل در نوع دینامیک بیشتر از نوع استاتیک است .

بطور کلی می توان گفت که ارگ مقدار زیادی از مایع موجود در گل بسوی طبقات زمین مهاجرت کند باعث ضخیم تر شدن کیک بر دیواره چاه می گردند و این خود باعث مشکلات فراوانی می شود و وضع بسیار نامطلوبی ببار خواهد آورد .

تذکر : قطر کیک نباید از 32/1 اینچ تجاوز نماید و برای کنترل کردن آب در گلهای آبی باید از نشاسته ، ثعلب یا بنتونایت استفاده کرد .

تعریف کلی : عصاره گل مقدار مایعی است که گل تحت شرایط فشار ، حرارت و یا وجود مواد جامد از دست می دهد .

 

 

6- تعییین مقدار درصد آب و روغن و مواد جامد در گلهای حفاری

برای تعیین مقدار درصد آب ، روغن و مواد جامد دئر گل از دستگاهی بنام (RETORT  KIT ) که عبارتست  از یک کوره الکتریکی استفاده می شود .

7- ضخامت کیک :

در موقع حفاری مقداری از عصاره گل بالطبع وارد طبقات زمین می شود که در نتیجه یک دیواره نازکی اطراف جدا داخلی چاه می سازد که به ان کیک می گویند ضخامت یک کیک ایده ال باید از 32/1 اینچ تجاوز نکند .

8- قیف مارش ( گرانروی )

استفاده از قیف مارش مخصوص سر چاه است . در این روش واحد گرانروی ثانیه است بدین معنی که اگر قیف مارش مزبور را تا سطح مماس با تور سیمی که در قسمتی از دهانه ان نصب شده پر نمائیم (1500 سی سی ) طبق API مقدار 946 سی سی از این گل ، در مدت چند ثانیه از دهانه قیف خارج می شود ؟ این مدت را گرانروی قیفی می گویند .

لازم بیادآوری است که گرانروی قیفی اب در حرارت 70 درجه فارنهایت 5/260 ثانیه می باشد البته روشهای دیگری نیز متداول است بدین معنی که مدت زمان لازم برای خارج شدن 1000 سی سی از حجم گل قیف اندازه گیری می کنند و یا اینکه مقدار 500 گل درون قیف میریزند و مدت زمان خروج کامل آنرا اندازه می گیرند که در این حالتها گرانروی آب نیز فرق می کند .

9- مقاومت الکتریکی گل

مقاومت الکتریکی گل یا عصاره آن جهت محاسبات بعضی از فاکتورهای مورد نیاز به هنگام راندن لاگ های الکتریکی بمنظور تعیین نوع مایع ( آب یا نفت )موجود در مخازن سنگی بکار می رود . همچنین بمنظور تعیین و تشخیص ترکیب نمک محلول در گل بکار می رود .

واحد ها و تبدیلات مربوط به صفحه دوار سنج و چگونگی جایگزینی دستگاه ویسکومتر

بطور کلی دو تغییر اساسی در ساختمان ویسکومتر که ما بآنها علاقمند هستیم عبارتند از : تغییرات تنش برشی و تغییر نسبی برشی . ساختمان دستگاه ویسکومتر بگونه ای طرح ریزی شده است که برای هر دور در دقیقه ای مختلف یک DIAL  REDING نماینده تنش برشی و RPM  SETTING نماینده تغییر نسبی برشی می باشد .

در این بحث مشکل تفسیر و چگونگی درک واحدهای و تبدیل R.P.M به معکوس ثانیه بررسی می شود :

تبدیل R.P.M به معکوس ثانیه

تغییر نسبی برشی بعنوان یک جزء از سرعت معرفی شده است . از سرعت معرفی شده است . از طرفی میدانیم که واحد سرعت عبارت از فاصله در واحد زمان می باشد . بطور کلی سرعت بر اساس طول ( خطی ) مورد مطالعه قرار می گیرد . ما می توانیم مقدار را بوسیله دستگاه ویسکومتر از طریق خواندن R.P.M بدست بیاوریم در این حالت لازم می آید که انرا به سرعت خطی تبدیل نمائیم . عملیات ذیل نمایانگر چگونگی تبدیل R.P.M به فوت در ثانیه می باشد .

تذکر : در اینجا سرعت دورانی به سرعت خطی تبدیل می گردد .

                   اینچ       46/1 = قطر کشوئی ( SLEEVE )

                 اینچ       73/0 = شعاع کشوئی ( SLEEVE )

بنابراین این برای هردور 2 رادیان خواهد بود .

اگر سرعت خطی را که بر حسب فوت در ثانیه است به S نمایش دهیم خواهیم داشت "

                                                                               ) ) (  S= (300

                                                                                                                                                      S=

فاصله بین کشوئی و شاقول 045/0 اینچ می باشد.

 

در صورتیکه SH.RATE را به نشان دهیم خواهیم داشت :

 

 

برای تبدیل R.P.M به Sec-1 چنین عمل می شود .

بنابراین        

پس اگر اندازه شاقول ویسکومتر را تغییر دهیم در حقیقت فاصله بین کشوئی و شاقول را عوض کرده‌ایم .درباره وبلاگ

روزی در آخر ساعت درس یك دانشجوی دوره دكترای نروژی ، سوالی مطرح كرد: استاد،شما كه از جهان سوم می آیید،جهان سوم كجاست ؟؟ فقط چند دقیقه به آخر كلاس مانده بود.من در جواب مطلبی را فی البداهه گفتم كه روز به روز بیشتر به آن اعتقاد پیدا می كنم.به آن دانشجو گفتم: جهان سوم جایی است كه هر كس بخواهد مملكتش را آباد كند،خانه اش خراب می شود و هر كس كه بخواهد خانه اش آباد باشد باید در تخریب مملكتش بكوشد.

پروفسورحسابی
مدیر وبلاگ : ابراهیم سیفی

آرشیو وبلاگ
نویسندگان
Online User
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :