تبلیغات
سر فصلی از مهندسی شیمی - آزمایشگاه آنالیز خواص سیالات
 
صفحه نخست       تماس با مدیر       پست الکترونیک      RSS       ATOM
سر فصلی از مهندسی شیمی
 

آزمایشگاه آنالیز خواص سیالات (PVT Laboratory)

 

 

 1. دستگاه ساخت حلال (Solvent Preparation)

  حداکثر فشار:  1800
  این دستگاه امکان فراهم نمودن مخلوطی از سازنده های گوناگون با ترکیب درصدهای مشخص را بدست می دهد. سازنده های مختلف به نسبت وزنی مشخص و به ترتیب از سازنده های سنگین تر به سازنده های سبکتر داخل سیلندر فرستاده شده و مخلوط می گردند.

   

 2. دستگاه تلفیق نفت و گاز (Recombination)

  حداکثر دما:  200
  حداکثر فشار:  10000

  در این دستگاه نفت و گاز مخلوط شده و سیال مخزن مورد نظر را تشکیل می دهند. نمونه های نفت و گاز بایستی به نسبت GOR گزارش شده از میدان نفتی و یا بر اساس فشار اشباع سیال واقعی با یکدیگر مخلوط گردند. سنتز یک نمونه نفتی آزمایشگاهی با این دستگاه براحتی قابل انجام است.

   

 3. محفظه PVT (PVT Cell)

  حداکثر دما:  200
  حداکثر فشار:  10000

  این دستگاه یکی از اصلی ترین دستگاه های بررسی خواص سیال مخزن بوده و قادر به انجام آزمایشات مختلف نظیر CCE، CVD، DL و نیز بررسی نقطه تشکیل واکس و آسفالتین می باشد. دوربین متصل به دستگاه به طور پیوسته از سیستم تصویر برداری نموده و اندازه گیری دقیق شرایط دوفازی و یا چند فازی شدن را ممکن می سازد. در تمامی مراحل آزمایش امکان نمونه برداری از فازهای در حال تعادل میسر بوده و می توان آنالیز کاملی از آنها بعمل آورد. بررسی حضور و یا عدم حضور ذرات جامد آسفالتین و واکس با استفاده از تابش لیزر انجام می گیرد.

   

 4. دستگاه اندازه گیری GOR

  این دستگاه مقدار گاز موجود در نفت را در شرایط اتمسفری اندازه گیری می کند. نمونه نفتی در درون دستگاه قرار گرفته و سپس خروجی سیلندر به آرامی باز شده و نمونه به درون یک محفظه سیلندر و پیستون با گنجایش ۱۰ لیتر منبسط می گردد. پیستون به آرامی بالا رفته و حجم بیشتری از گاز را درون خود جای می دهد تا زمانی که فشار سیستم به یک اتمسفر برسد. حجم نهایی سیلندر در این شرایط بیانگر حجم گاز آزاد گردیده می باشد.

   

 5. دستگاه اندازه گیری ویسکوزیته (Viscosimeter)

  این دستگاه قادر به تعیین ویسکوزیته سیالات بر اساس اندازه گیری شدت ارتعاشات پیستونهای استاندارد درون سیلندر دستگاه می باشد.هر پیستون برای یک دامنه ویسکوزیته مشخص کالیبره شده وقابل استفاده است. با اندازه گیری شدت فرکانس پیستونها درون محفظه دستگاه، ویسکوزیته سیال مجهول قابل محاسبه است.

   

 6. دستگاه اندازه گیری دانسیته (Densitometer)

  در این دستگاه با فرستادن نمونه مورد بررسی به درون یک لوله U شکل و اندازه گیری ارتعاش و یا تغییر شدت ارتعاش لوله، دانسیته سیال درون لوله محاسبه می گردد. ارتعاشات لوله با سیالات با دانسیته مشخص از پیش کالیبره شده و با مشخص بودن ارتعاشات یک سیال مشخص، دانسیته سیال مجهول تعیین می گردد.

   
درباره وبلاگ

روزی در آخر ساعت درس یك دانشجوی دوره دكترای نروژی ، سوالی مطرح كرد: استاد،شما كه از جهان سوم می آیید،جهان سوم كجاست ؟؟ فقط چند دقیقه به آخر كلاس مانده بود.من در جواب مطلبی را فی البداهه گفتم كه روز به روز بیشتر به آن اعتقاد پیدا می كنم.به آن دانشجو گفتم: جهان سوم جایی است كه هر كس بخواهد مملكتش را آباد كند،خانه اش خراب می شود و هر كس كه بخواهد خانه اش آباد باشد باید در تخریب مملكتش بكوشد.

پروفسورحسابی
مدیر وبلاگ : ابراهیم سیفی

آرشیو وبلاگ
نویسندگان
Online User
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :