تبلیغات
سر فصلی از مهندسی شیمی - نفت خام و گاز طبیعی
 
صفحه نخست       تماس با مدیر       پست الکترونیک      RSS       ATOM
سر فصلی از مهندسی شیمی
 
یکشنبه 8 اسفند 1389 :: نویسنده : ابراهیم سیفی

نفت خام و گاز طبیعی

نفت خام كه از چاه استخراج می شود همراه با مقداری گازهای C1 تا C4 می باشد و مقداری از گازهای سنگین تر در ان حل شده است كه بعدا در پالایشگاه از ان جدا می شود .

چاه نفت گاهی فقط به عنوان منبع گاز طبیعی است و گاهی نیز به عنوان منبع نفت خام می باشد هجم گازهای همراه با نفت خام زیاد است و برای انتقال بایستی در لوله های با قطر زیاد منتقل شود .

نفت خام مذبور پس از استخراج در مخزن جدا كننده وارد شده و گازهای همراه ان از بالای مخزن جدا می گردند و اب حاوی نفت خام از پایین مخزن جدا می شود .

در نفت خام مقداری اب و نمك و ناخالصی های مخطلف فلزی و غیر فلزی موجود است (به صورت تركیبات سولفات ، نیترو‌ژن و اكسیژن و فلزات ) گازهای سبك همراه نفت خام پس از جدا شدن در یك واحد دیگر به وسیله كمپرسور فشرده شده و سپس در سرد كننده های قوی خنك می شوند و به صورت مایع در می ایند كه به ان سوخت موتور طبیعی natural gasoline)) گویند .       

سوخت موتور را به عنوان بخشی از سوخت های موتوری پالایشگاه با انها مخلوط می نمایند و پس از پالایشهای لازم به انبار می فرستند .

گاهی ممكن است چاه نفت فقط تولید گاز نماید كه در این صورت تامدت معین بهره برداری از چاه گاز می شود . در گاز طبیعی مقدار متان از همه بیشتر است و گازهای سنگین تر دارای مقادیر كمتر می باشند كاربرد گاز طبیعی در صنایع پالایش و پتروشیمیایی متعدد است به طوری كه صرف نظر از مصارف تولید گرما در ساختن سایر تر كیبات شیمیایی مؤثر هستند

نوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگ

روزی در آخر ساعت درس یك دانشجوی دوره دكترای نروژی ، سوالی مطرح كرد: استاد،شما كه از جهان سوم می آیید،جهان سوم كجاست ؟؟ فقط چند دقیقه به آخر كلاس مانده بود.من در جواب مطلبی را فی البداهه گفتم كه روز به روز بیشتر به آن اعتقاد پیدا می كنم.به آن دانشجو گفتم: جهان سوم جایی است كه هر كس بخواهد مملكتش را آباد كند،خانه اش خراب می شود و هر كس كه بخواهد خانه اش آباد باشد باید در تخریب مملكتش بكوشد.

پروفسورحسابی
مدیر وبلاگ : ابراهیم سیفی

آرشیو وبلاگ
نویسندگان
Online User
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :