تبلیغات
سر فصلی از مهندسی شیمی - انواع نفت خام
 
صفحه نخست       تماس با مدیر       پست الکترونیک      RSS       ATOM
سر فصلی از مهندسی شیمی
 
دوشنبه 24 بهمن 1390 :: نویسنده : ابراهیم سیفی
نفت خام مخلوط «رشادت - رسالت» (Reshadat-Resalat Crude Oil Blend)

نفت خام «زارزیتین» (Zarzaitine Crude Oil)

نفت خام های «زاكم» (Zakum Crude Oils)

نفت خام «زویتینا» (Zueitina Crude Oil)

نفت خام «ساسان» (Sassan Crude Oil)

نفت خام «سلمان» (Salman Crude Oil)

نفت خام مخلوط «سوئز» (Suez Blend Crude Oil)
نفت خام مخلوط «رشادت - رسالت» (Reshadat-Resalat Crude Oil Blend)

نفت خام رشادت-رسالت قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به نام نفت خام مخلوط رستم و رخش خوانده می شد. بهره برداری از نفت خام رشادت در اوت 1969 و از میدان رسالت (رخش) از فوریه 1971 آغاز شد. تولید این نفت خام در دسامبر 1976 به دنبال تجاوز نظامی امریكا به سكوهای نفتی میدان های رشادت، رسالت و سلمان قطع شد و در اوت 1992 بهره برداری مجدد از آنها آغاز شد. این نفت خام با درجه «ای.پی.آی» 35، 1.7 درصد وزنی گوگرد دارد و نقطه ریزش آن 10- درجه سانتیگراد است.

نفت خام «زارزیتین» (Zarzaitine Crude Oil)

زارزیتین نفت خام كشور الجزایر است كه به وسیله خط لوله به تونس انتقال یافته و از طریق بندرصخیره (shkhirra) صادر می شود. درجه «ای.پی.آی» نفت خام زارزیتین 42 و میزان گوگرد آن 0.05 درصد وزنی است. بازده فراورده این نفت خام 15 درصد نفت سبك و سنگین، 10 درصد نفت سفید، 24 درصدگازوئیل سبك و سنگین و 37.5 درصد نفت كوره است.

نفت خام های «زاكم» (Zakum Crude Oils)

نفت خام های زاكم از نفت خام زاكم بالا و زاكم پایین تشكیل شده و از فلات قاره ابوظبی استخراج می شود. نفت خام زاكم بالا با درجه «ای.پی.آی» 34 حدود 1.7 درصد وزنی گوگرد دارد و نفت خام زاكم بالا1.1 درصد وزنی گوگرد، درجه «ای.پی.آی» آن 40 است. این نفت خام از جزیره «داس» در خلیج فارس صادر می شود.

نفت خام «زویتینا» (Zueitina Crude Oil)

نفت خام زویتینا» با درجه «ای.پی.آی» 41.5 حدود 0.3 درصد وزنی گوگرد دارد. بازده فراورده این نفت خام 35 درصد بنزین موتور، 37 درصد نفت سفید و گازوئیل و 27 درصد نفت كوره است. نفت خام زویتینا از اسكله شناور (SBM) بندر زویتینای لیبی صادر می شود.

نفت خام «ساسان» (Sassan Crude Oil)

نفت خام سریر لیبی در سال 1961 كشف شد. این نفت خام با درجه «ای.پی.آی» 37.5، حدود 0.3 درصد وزنی گوگرد دارد. بازده حجمی فراورده این نفت خام 19.9 درصد بنزین موتور، 27.8 درصد نفت سفید و گازوئیل و52.3 درصد نفت كوره است. نفت خام سریر از بندر مرساالحرقه لیبی صادر می شود.

نفت خام «سلمان» (Salman Crude Oil)

نفت خام سلمان كه قبل از انقلاب به نام ساسان خوانده می شد، نخستین میدانی است كه به وسیله شركت نفت لاوان (LAPCO) در آب های فلات قاره ایران كشف شد و با میدان نفتی ابوالبخوش ابوظبی مشترك است. بهره برداری از این میدان در سال 1968 آغاز شد. نفت خام سلمان به صورت مخلوط با نفت خام های رشادت و رسالت (مخلوط لاوان) صادر می شود.

نفت خام مخلوط «سوئز» (Suez Blend Crude Oil)

این نفت خام مخلوط كه بخش عمده صادرات مصر را تشكیل می دهد، از بندر «رأس شوخیر» صادر می شود. نفت خام مخلوط سوئز با درجه «ای.پی.آی» 33 حدود 1.5 درصد وزنی گوگرد دارد. بازده حجمی این نفت خام 45 درصد بنزین، 14 درصد گازوئیل و 34 درصد نفت كوره است.
 
نوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگ

روزی در آخر ساعت درس یك دانشجوی دوره دكترای نروژی ، سوالی مطرح كرد: استاد،شما كه از جهان سوم می آیید،جهان سوم كجاست ؟؟ فقط چند دقیقه به آخر كلاس مانده بود.من در جواب مطلبی را فی البداهه گفتم كه روز به روز بیشتر به آن اعتقاد پیدا می كنم.به آن دانشجو گفتم: جهان سوم جایی است كه هر كس بخواهد مملكتش را آباد كند،خانه اش خراب می شود و هر كس كه بخواهد خانه اش آباد باشد باید در تخریب مملكتش بكوشد.

پروفسورحسابی
مدیر وبلاگ : ابراهیم سیفی

آرشیو وبلاگ
نویسندگان
Online User
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :