تبلیغات
سر فصلی از مهندسی شیمی - اکتشاف- جست و جو
 
صفحه نخست       تماس با مدیر       پست الکترونیک      RSS       ATOM
سر فصلی از مهندسی شیمی
 
یکشنبه 8 اسفند 1389 :: نویسنده : ابراهیم سیفی

اكتشاف – جست و جو كردن

پس از مطالعات زمین شناسی عملیات اكتشافی آغاز می گردد به طوری كه با نمونه برداری از طبقات مخطلفزیر زمینی و انجام آزمایش های فیزیكی بر روی آنها نوع لایه ها مشخص میگردد .

كارهای اكتشافی كه توسط مهندسین زمین شناسی و فیزیك دانها و آزمایشگاه شیمی انجام می شود برای پیدا كردن نوع لایه ها به روش های زیر اقدام می گردد .

1-     ندازه گیری القای جریان الكتریسیته از یك لایه به لایه دیگر كه در این صورت نتیجه مقاومت آنها قابل مقایسه است

2-     اندازه گیری های مقاومت الكتریكی كه به آن وسیله شدت جریان عبوری از یك لایه سنجیده میشود و مقاومت لایه ها كیفیت وجود مواد هدایت كننده معلوم می گردد.

3-     اندازه گیری های پتانسیل الكتریكی كه در این حالت با برقراری اختلاف پتانسیل فشار الكتریكی علاماتی برای ولتاژ طبقات بدست می آید

4-     اندازه گیری های تابش به وسیله اشعه گاما مشخص كننده عبور اشعه از لایه ای به لایه دیگر می باشد و در این صورت تخلخل لایه ها تخمین زده می شود .

5-     اندازه گیری های صوتی كه با ایجاد امواج صدایی با فركانسهای بالا صورت می گیرد . با مطالعات امواج صوتی عملیات چاه پیمایی كمك خوبی برای شناخت طبقات خاكی و شنی و سنگی و همچنین سیال و هایدرو كربنی می باشد .

نوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگ

روزی در آخر ساعت درس یك دانشجوی دوره دكترای نروژی ، سوالی مطرح كرد: استاد،شما كه از جهان سوم می آیید،جهان سوم كجاست ؟؟ فقط چند دقیقه به آخر كلاس مانده بود.من در جواب مطلبی را فی البداهه گفتم كه روز به روز بیشتر به آن اعتقاد پیدا می كنم.به آن دانشجو گفتم: جهان سوم جایی است كه هر كس بخواهد مملكتش را آباد كند،خانه اش خراب می شود و هر كس كه بخواهد خانه اش آباد باشد باید در تخریب مملكتش بكوشد.

پروفسورحسابی
مدیر وبلاگ : ابراهیم سیفی

آرشیو وبلاگ
نویسندگان
Online User
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :