تبلیغات
سر فصلی از مهندسی شیمی - نانو در طبیعت
 
صفحه نخست       تماس با مدیر       پست الکترونیک      RSS       ATOM
سر فصلی از مهندسی شیمی
 
جمعه 30 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : ابراهیم سیفی

نانو درحقیقت از ابتدای حیات به اشکال مختلف در طبیعت وجود داشته  است از جمله ؛ نانو فوتونیک های موجود درپر طاووس و خاصیت خود تمیز شوندگی در گیاه لوتوس را می توان نام برد.

لطفا به ادامه مطلب بروید

نانو در طبیعت کمینه

نانو درحقیقت از ابتدای حیات به اشکال مختلف در طبیعت وجود داشته  است از جمله ؛ نانو فوتونیک های موجود درپر طاووس و خاصیت خود تمیز شوندگی در گیاه لوتوس را می توان نام برد.

 نانوفوتونیک (Nano - Photonic)
نانو فوتونیک به معنی مطالعه پخش نور وتشخیص نور(Light emitting and Light sensing) در مقیاس نانواست.
کنترل حرکت الکترون ها به وسیله کریستال های نیمه هادی، راه رابرای فناوری های جدیدی باز کرده و درسایه این فناوری ها، زندگی برای نسل های آینده بسیارراحت خواهد شد. تاکنون ابزار الکترونیکی بسیاری ازقبیل؛ کامپیوتر،CD player  و  .... وارد زندگی ما شده است . اما تاثیر الکترون ها بریکدیگر و سرعت پایین آنها، دانشمندان را به طرف آرایش های جدید اتمی کشانده است
در سال 1987 ساختار پریودیک فوتونیک نشان داده که نور صاحب باند ممنوعه است، کنترل حرکت نور یک انقلاب در دنیای الکترونیک به شمار می رود. فوتون ها (کوانتوم های نور) هم به همدیگر بی تاثیر وهم نسبت به الکترون ها هزاران برابر سرعت را دارا هستند، به همین دلیل، مدارهای کاملا" اپتیک، نسبت به مدارهای الکترونیکی بسیار سریعتر کارمی کنند ودر آینده نزدیک قرن الکترونیک جای خود را به قرن فوتونیک خواهد داد. کریستال های فوتونیک، ازآرایش ابزار دی الکتریک ویا متالیک ، به طورمتناوب به صورت های یک، دو ویا سه بعدی تنظیم وبه دست می آیند. ساختارهای نانوفوتونیک با توانائی کنترل حرکت نور و تغییر مشخصه ها، راه را برای علوم وفناوری های بسیاری بازکرده است.

آیا حرکت نورقابل کنترل می شود؟

مدارهای کاملا" اپتیک

کریستال های نانو فوتونیک طبیعی موجود در طبیعت - مدارهای کاملا"  اپتیک

- مدارهای کاملا" اپتیک در خطوط ارتباطی  آینده نقش بسیار مهمی را  بازی خواهند کرد. طاووس تمام جذابیت خود را مدیون کریستال های نانو فوتونیک موجود در پرهای خود است.


گیاه لوتوس
گیاه لوتوس نیز دارای خواصی مشابه نانوپوشش های مورد استفاده در صنایع مختلف  از جمله صنایع ساختمان است. لوتوس که درجنگل های آمازون وافریقا یافت می شود؛ آب، باران، گل ولای را از سطح خود شسته ودفع می کند تا حدی که بومیان منطقه آن را مقدس می دانند. نانو پوشش هایی که امروزه درصنعت ساخت وساز، نساجی، اتومبیل و غیره استفاده می شوند دارای همین خاصیت هستند، به همین دلیل آن ها را  پوشش های با تاثیر لوتوس می نامند وکاربردهای آنها بی نظیروبی شمار است.

نوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگ

روزی در آخر ساعت درس یك دانشجوی دوره دكترای نروژی ، سوالی مطرح كرد: استاد،شما كه از جهان سوم می آیید،جهان سوم كجاست ؟؟ فقط چند دقیقه به آخر كلاس مانده بود.من در جواب مطلبی را فی البداهه گفتم كه روز به روز بیشتر به آن اعتقاد پیدا می كنم.به آن دانشجو گفتم: جهان سوم جایی است كه هر كس بخواهد مملكتش را آباد كند،خانه اش خراب می شود و هر كس كه بخواهد خانه اش آباد باشد باید در تخریب مملكتش بكوشد.

پروفسورحسابی
مدیر وبلاگ : ابراهیم سیفی

آرشیو وبلاگ
نویسندگان
Online User
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :