تبلیغات
سر فصلی از مهندسی شیمی - نانوبلوری کردن سطح فلزات با هدف پیشگیری از خوردگی
 
صفحه نخست       تماس با مدیر       پست الکترونیک      RSS       ATOM
سر فصلی از مهندسی شیمی
 

نانوبلوری کردن سطح فلزات با هدف پیشگیری از خوردگی

نانوبلوری کردن سطح فلزات با هدف پیشگیری از خوردگی

محققان گروه خوردگی بخش مهندسی مواد دانشگاه تربیت مدرس در پژوهشی با نانوبلوری کردن سطح فلزات به وسیله عملیات مکانیکی سطحی، خواص تریبولوژیکی آنها را ارزیابی کردند. در سال های اخیر مواد نانوبلوری (با اندازه دانه کمتر از ‌١٠٠ نانومتر) به طور فزاینده ای به خاطر خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی منحصر بفرد مورد توجه بوده اند. با توجه به اینکه بسیاری از تخریب ها و شکستها بر روی سطوح مواد رخ می دهد، بنابراین ایجاد نانوساختار در سطح مواد می تواند به طور موثر رفتار کلی مواد را بهبود بخشیده و به افزایش کاربردهای صنعتی و عمر کاری مواد مهندسی منجر شود.

فرزاد کارگر، کارشناس ارشد مهندسی مواد – خوردگی با بیان این مطلب در تشریح طرح پژوهشی خود گفت: تغییر شکل پلاستیک شدید در سطح فلزات به وسیله گلوله های پر انرژی، یکی از روش های نانوبلوری کردن سطح فلزات است.بدین منظور دستگاه عملیات مکانیکی سطحی ساخته شد و نانو ساختار بر روی سطح فلزات فولاد زنگ نزن ‌٣١۶ و مس با خلوص ‌٩/٩٩ در زمان های ‌۵/٠ ، ‌١ ،‌٢ ،‌٣ و ‌۵ ساعت ایجاد شد. ضخامت لایه تغییر شکل پلاستیک با استفاده از میکروسکوپ نوری و اندازه دانه در سطح این فلزات از طریق تکنیک پراش پرتو ایکس، اندازه گیری شدند.

وی در ادامه به نتایج به دست آمده اشاره کرد و افزود: نتایج حاکی از افزایش حدود ‌۵٠ درصدی ریزسختی برای فولاد زنگ نزن ‌٣١۶ و مس خالص داشت. زبری سطح نانوبلوری برای زمان های کم و متوسط عملیات مکانیکی سطحی افزایش یافت و سپس ثابت شد و برای زمان های سه و پنج ساعت کاهش یافت و ثابت شد. ضریب اصطکاک برای نمونه های مس نانوبلوری در حدود ‌١٠درصد و برای نمونه های فولاد زنگ نزن ‌٣١۶ در حدود ‌٣٠ درصد کاهش یافت. مشاهدات میکروسکوپ الکترونی روبشی پس از آزمایش های سایش سطح بدون ترک را برای نمونه های نانوبلوری در مقایسه با نمونه های درشت دانه نشان داد. گفتنی است، این پژوهش با راهنمایی دکتر علیرضا صبور روح اقدم، عضو هیات علمی دانشکده فنی مهندسی دانشگاه تربیت مدرس انجام شده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگ

روزی در آخر ساعت درس یك دانشجوی دوره دكترای نروژی ، سوالی مطرح كرد: استاد،شما كه از جهان سوم می آیید،جهان سوم كجاست ؟؟ فقط چند دقیقه به آخر كلاس مانده بود.من در جواب مطلبی را فی البداهه گفتم كه روز به روز بیشتر به آن اعتقاد پیدا می كنم.به آن دانشجو گفتم: جهان سوم جایی است كه هر كس بخواهد مملكتش را آباد كند،خانه اش خراب می شود و هر كس كه بخواهد خانه اش آباد باشد باید در تخریب مملكتش بكوشد.

پروفسورحسابی
مدیر وبلاگ : ابراهیم سیفی

آرشیو وبلاگ
نویسندگان
Online User
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :