تبلیغات
سر فصلی از مهندسی شیمی - سیستم تصفیه آب و پساب با بیورآکتور غشایی
 
صفحه نخست       تماس با مدیر       پست الکترونیک      RSS       ATOM
سر فصلی از مهندسی شیمی
 
سیستم بیورآکتور غشایی
یکی از مهمترین سیستمهایی که در سالهای اخیر در حوزه تصفیه پسابهای صنعتی و خانگی مطرح گردید بیوراکتورهای غشایی (MBR) هستند که بر بسیاری از فناوریهای رقیب خود ترجیح داده شده است.فن‌آوری بیوراکتورهای غشایی یا MBR ترکیبی از فرایند لجن فعال با فیلتراسیون غشایی است.

انواع غشاهای مورد استفاده در سیستم MBR
سه ساختار اصلی سیستمهای MBR که در بازار وجود دارند و بیش از همه مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:
1.    ماژول‌های غوطه‌ور الیاف توخالی
2.    ماژول‌های غوطه‌ور قاب و صفحه‌ای
3.    ماژول‌های جریان جانبی و لوله‌ای
غشاهای الیاف توخالی به‌سبب مزایای متعدد آن در سیستم‌های غشاء غوطه‌ور، به شدت در صنایع مختلف مورد استقبال قرار گرفته است. سطح زیاد این نوع از غشاها امکان بهره‌مندی از فلاکس بالای موردنیاز را فراهم می‌کند. علاوه بر این به‌راحتی می‌توان هوادهی را در بین الیاف به‌منظور جلوگیری از جرم‌گرفتگی با طراحی ماژول های مناسب انجام داد.
به‌طور کلی میتوان نتیجه گرفت که غشاء الیاف توخالی غوطه‌ور به جهات مختلف از مزایای متعدد برخوردار است و این باتوجه به توانایی شرکت در ساخت ماژول‌های الیاف توخالی پر اهمیت می‌شود. همچنین نتایج کلی که از این مقایسه به دست می‌آید، عبارتند از:
•    مصرف انرژی و هزینه‌های سرمایه‌گذاری برای سیستم‌های مستغرق پایین‌تر است.
•    هزینه ماژول‌های الیاف توخالی منطقی‌تر از ماژول‌های صفحه‌ای است اما تجهیزات بیشتری مانند سیستم شستشوی معکوس مورد نیاز است.
•    محدوده وسیع‌تری از مواد را می‌توان برای ساخت غشاهای صفحه‌ای و لوله‌ای به کار برد که در برابر مواد شیمیایی و حرارت مقاوم‌تر هستند.
سطح غشا مورد نیاز سیستم‌های جریان جانبی کوچک‌تر از سیستم‌های مستغرق است. به سبب غلظت بیشتر MLSS سیستم‌های جریان جانبی فشرده‌تر بوده اما هزینه عملیاتی آنها بالاتر است.

کاربردها
تا کنون سیستم‌‌های MBR برای تصفیه فاضلاب‌های صنعتی و خانگی و گاهی برای خالص‌سازی و استفاده مجدد از آب مصرف شده، مورد استفاده قرار گرفته است. به طور كلی كاربرد سیستم های MBR را می توان به گروههای زیر تقسیم بندی نمود:
1-    تصفیه فاضلاب شهری
2-    تصفیه فاضلاب های صنایع مختلف نظیر:
 صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
صنایع رنگ و رزین
صنایع شیمیائی
كارخانجات رنگرزی و نساجی
كارخانجات ذوب آهن  و فولاد
كارخانجات تولید آلیاژهای فلزی
و .....

در مقایسه با کاربردهای شهری، تکنولوژی MBR مناسب برای تصفیه پساب‌های صنعتی موقعی‌که پساب با غلظت بالا تولید می‌شود، نیز هست. تکنولوژی MBR تصفیه با کیفیت بیشتر را ممکن می‌سازد. به‌همین دلیل این فن‌آوری برای تصفیه پساب‌های صنعتی از شهری قابلیت کاربرد بیشتری دارد. با وجود این برای کاربردهای به‌خصوصی مانند شرایط حدی PH، پساب با دمای بالا یا محلول شیمیایی ویژه، ماژول قاب و صفحه‌ای یا سیستم‌های با جریان جانبی مناسب‌تر هستند چراکه انتخاب‌های کمتری از مواد برای استفاده در غشا با خواص مکانیکی مورد نیاز که مقاوم در برابر مواد شیمیایی باشند، وجود دارد.

مزایای MBR
مزایای این تكنولوژی نسبت به تكنولوژیهای رقیب را می توان به صورت زیر بیان كرد:
1-    كاهش هزینه های سرمایه گذاری اولیه به علت كاهش ابعاد سیستم و نیاز به حوضچه های كوچك تر
2-    كاهش هزینه های عملیاتی سیستم
3-    تولید آب با كیفیت بسیار مناسب جهت استفاده مجدد در امور مختلف كشاورزی و صنعتی
4-    تولید آب مناسب جهت شرب
 یکی از مزایای مهم سیستم MBR و استفاده از غشا برای دستیابی به آب خالص و تمیز این است که در این سیستم نیازی به ته نشینی لجن نیست.

 نوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگ

روزی در آخر ساعت درس یك دانشجوی دوره دكترای نروژی ، سوالی مطرح كرد: استاد،شما كه از جهان سوم می آیید،جهان سوم كجاست ؟؟ فقط چند دقیقه به آخر كلاس مانده بود.من در جواب مطلبی را فی البداهه گفتم كه روز به روز بیشتر به آن اعتقاد پیدا می كنم.به آن دانشجو گفتم: جهان سوم جایی است كه هر كس بخواهد مملكتش را آباد كند،خانه اش خراب می شود و هر كس كه بخواهد خانه اش آباد باشد باید در تخریب مملكتش بكوشد.

پروفسورحسابی
مدیر وبلاگ : ابراهیم سیفی

آرشیو وبلاگ
نویسندگان
Online User
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :